Advokat & Konsultasi Hukum

A 16 detí vo veku 5-9 rokov zomrelo na ovčie kiahne v rokoch 1990 až 1994.

A 16 detí vo veku 5-9 rokov zomrelo na ovčie kiahne v rokoch 1990 až 1994.

Štúdia zverejnená v novembri v The Lancet ukazuje, že národná očkovacia kampaň proti HPV v Spojenom kráľovstve znížila výskyt rakoviny krčka maternice o 87 %.

Nedávno sa niektorí ľudia pýtali, či sú vakcíny proti COVID-19 potrebné pre deti vo veku 5-11 rokov. U detí je v porovnaní s dospelými menej pravdepodobné, že budú trpieť nebezpečnými záchvatmi ochorenia COVID-19. Stále však môžu ochorieť a podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb zomrelo na túto chorobu o niečo viac ako 1 000 maloletých od začiatku pandémie, vrátane 219 vo veku 5 až 11 rokov.

Ukázalo sa, že vakcíny proti COVID-19 sú rovnako bezpečné ako tieto vakcíny. V štúdii, ktorú vo štvrtok zverejnilo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb , deti hlásili menej vedľajších účinkov vakcíny ako dospievajúci. Z viac ako 4 000 vedľajších účinkov hlásených vláde sa po prvých 8 miliónoch očkovaní považovali len 2 % za závažné, vrátane 11 prípadov opuchu srdca nazývaného myokarditída.

Odborníci tvrdia, že pomer rizika a prínosu je dostatočný na odôvodnenie rozsiahleho očkovania proti COVID-19. Iné choroby boli ešte menej nebezpečné, keď boli vakcíny proti nim schválené a nariadené, ukazujú štatistiky.

V rokoch 1990 až 1995, tesne pred zavedením tejto vakcíny, zomreli na hepatitídu A iba tri deti. Osem detí vo veku 11-18 rokov zomrelo na meningokok počas dvoch rokov pred začatím očkovania. A 16 detí vo veku 5-9 rokov zomrelo na ovčie kiahne v rokoch 1990 až 1994.

Omicron spôsobuje, že ľudia ochorejú rýchlejšie: Tu je to, čo ešte potrebujete vedieť na novoročný víkend

Dobrá správa o omikrone: Môže to rýchlo prejsť, predstavovať malú hrozbu pre očkovaných, hovoria odborníci

Hoci je COVID-19 v absolútnych číslach nízky, bol COVID-19 ôsmym najväčším zabijakom detí vo veku 5 až 11 rokov v roku 2020, údaje ukazujú a ešte viac detí ochorelo v roku 2021 kvôli nákazlivejšej delta variante – ešte predtým, ako prišiel omikron.

Vakcíny COVID-19 chránia deti pred vážnym ochorením, ako aj pred potenciálne pretrvávajúcimi účinkami vírusu. Očkované deti nebudú tak pravdepodobne prenášať vírus, nebudú musieť vynechávať školu, keď sa zotavia, a nakoniec, keď sa zníži miera infekcie, nebudú musieť stále nosiť masky, povedal Bradley.

"Keď do rovnice zahrniete verejné zdravie ako ďalší faktor, rovnica je úplne https://slovakia.gluconol-website.com/ priaznivo naklonená k podávaniu vakcíny," povedal. "Vakcíny sú najlepším riešením, ako dostať deti bezpečne späť do školy."

Bradley si spomína na príchod vakcíny proti bakteriálnej meningitíde v roku 1989. Predtým jeho nemocnica zaznamenala asi 100 prípadov ročne, vrátane detí, ktoré mali záchvaty a ventilátory. "Keď vyšli tieto vakcíny, bola noc a deň," povedal. "Zachraňovali ste životy, mozgy. Úprimne povedané, bol to zázrak."

Rotavírus "spôsobil len asi 20 úmrtí ročne" pred zavedením vakcíny v roku 2006, povedal Bradley, "ale mali sme oddelenia, ktoré boli plné detí s hnačkou." Výsledná dehydratácia môže byť život ohrozujúca pre deti, ktoré žili ďaleko od nemocnice alebo pohotovosti.

Priemerná dĺžka ľudského života vyskočila z približne 40 rokov na 80 v minulom storočí, čiastočne kvôli vakcínam, povedala Dr. Yvonne Maldonado, špecialistka na detské infekčné choroby zo Stanfordskej univerzity.

"Od roku 1900 sme získali v podstate ďalší život," povedala, a "nebolo to kvôli luxusným, šikovným veciam." Ďalšie roky pochádzali najmä z ukončenia úmrtí v detstve a ranom detstve vďaka zlepšeným kanalizačným a vodným systémom, pasterizácii, antibiotikám a vakcínam.

Hoci si ľudia môžu myslieť, že rodičia sa v minulosti viac zameriavali na svoje komunity – dávali svoje deti zaočkovať, aby ochránili ostatných aj seba –, nikdy to nebola pravda, povedal Conis.

Vakcína proti detskej obrne, predstavená v roku 1955, zmenila myslenie ľudí na detské vakcíny, povedal Conis.

Táto vakcína bola sprístupnená bezplatne, ako bola vakcína COVID-19, a prípady detskej obrny rýchlo začali klesať. Potom, čo sa koncom 50-tych rokov začali opäť objavovať, niekoľko štátov, počnúc Kaliforniou, začalo vyžadovať vakcínu proti detskej obrne pre školákov.

Akonáhle boli najhoršie vírusy, ako sú kiahne, detská obrna a meningitída, dostali pod kontrolu, výskumníci začali riešiť menej závažné ochorenia, ako sú ovčie kiahne. Ovčie kiahne, povedal Bradley, "nie je zabíjanie detí napravo a naľavo, ale vytvoriť vakcínu na zabránenie týmto niekoľkým úmrtiam sa zdalo celkom rozumné... Spoločnosť si deti skutočne cení, čo si hlboko vážim."

V 60. rokoch 20. storočia došlo k rozmachu vakcín, vrátane druhej proti detskej obrne, jednej proti mumpsu a jednej proti ružienke, povedal Conis.

Koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia sa vďaka očkovaniu počet prípadov osýpok výrazne znížil v komunitách – vo všeobecnosti v bielej a strednej triede – kde deti bežne navštevovali pediatrov. Ale farebné deti a tie, ktorých rodičia nehovorili dobre po anglicky, stále ochoreli.

To, povedal Conis, motivovalo viac štátov, aby zaviedli školské očkovanie. Do roku 1980 každý štát prijal zákony o školskom očkovaní, povedala.

V 60. rokoch, keď sa zdravotníci snažili podporovať očkovanie, varovali rodičov, že osýpky môžu v ojedinelých prípadoch spôsobiť encefalitídu, čím sa zníži IQ ich dieťaťa.

"Ak je to tvoje dieťa, ako sa budeš cítiť?" bola správa, povedal Conis.

Nedávno odporcovia očkovania postavili tento argument na hlavu a povedali: „Ako sa budete cítiť“, ak je vaše dieťa tým z milióna, ktorému očkovanie uškodí?

"Rôzni členovia našej spoločnosti majú rôzne dôvody, prečo vnímajú riziko ochorenia ako väčšiu hrozbu alebo riziko vakcíny ako väčšiu hrozbu," povedal Conis.

Tí, ktorí majú otázky týkajúce sa vakcíny proti COVID-19 pre deti, by podľa nej mali vedieť, že pochádzajú z dlhého radu ľudí, ktorí sa pýtali, či je ochorenie skutočne nebezpečnejšie ako dostať injekciu.

"Myslím, že by bolo... užitočné," povedal Conis, "urobiť priestor pre ľudí uprostred, aby vyjadrili svoje obavy a položili svoje otázky."

Kontaktujte Karen Weintraub na kweintraub@usatoday.com

Pokrytie zdravia a bezpečnosti pacienta v USA TODAY je čiastočne možné vďaka grantu Masimo Foundation for Ethics, Innovation and Competition in Healthcare. Nadácia Masimo neposkytuje redakčné príspevky.

Po takmer 21 hodinách v nemocnici Henryho Forda v Detroite dostala Autumn Harris konečne odpoveď, za ktorú sa modlila.

Rodina muža vo veku okolo 20 rokov, ktorý nečakane zomrel na zástavu srdca, sa rozhodla darovať svoje orgány spoločnosti Gift of Life Michigan, kde Harris pracuje ako koordinátor rodinnej starostlivosti.

Babička mladého muža sa so slzami v očiach pozrela na Harrisa a povedala: „Verím ti so svojím dieťaťom.

„Hoci toho v živote nedokázal veľa, po smrti v darcovstve dokáže oveľa viac,“ povedala jeho matka.

Darovaním orgánov a tkanív muž zachránil tri životy.

Harris bol vďačný, že môže byť s rodinou, keď v novembri urobili ťažké rozhodnutie. Pamätá si začiatok pandémie, keď nebolo možné byť v nemocnici vôbec. Rodinám nebolo dovolené ani pri posteli ich milovaného.

Bez tohto spojenia sa transplantácia orgánov prepadla o polovicu.

Ale drahota netrvala dlho. Minulý rok sa podľa predbežných údajov United Network for Organ Sharing vykonalo rekordných 41 354 transplantácií, čo je vôbec prvý prípad, keď USA prekročili 40 000 transplantácií.

Dr. Matthew Cooper, prezident predstavenstva UNOS, povedal, že organizácia naďalej zaznamenáva „podstatný nárast transplantácií“.

„Bolo obdobie od začiatku marca do konca apríla (v roku 2020), kedy to bol len krízový režim a nikto nič nerobil,“ povedala Jill Grandas, výkonná riaditeľka DCI Donor Services, ktorá tvorí tri organizácie na odber orgánov v Tennessee. , Nové Mexiko a Kalifornia. "Veci boli v tej chvíli dosť priepastné." Ale v máji sa naše darcovské programy rýchlo obnovili a transplantácia sa začala znova.

Pokroky v medicíne zvýšili regeneráciu orgánov od darcov, ktorí zomreli na kardiorespiračné zlyhanie alebo obehovú smrť, známu ako DCD. Zatiaľ čo orgány získané po DCD sa ťažšie transplantujú pre nedostatok kyslíka, v roku 2021 došlo v porovnaní s rokom 2020 k takmer 30% nárastu takýchto transplantácií.

„Zomriem zadarmo“: Muž, ktorý potrebuje život zachraňujúcu transplantáciu obličky, odmieta dostať vakcínu proti COVID-19

„Nič iné ako zázrak“: vôbec prvá transplantácia srdca z ošípaných s upravenými génmi ponúka nádej pre tisíce ľudí, ktorí potrebujú orgány

„Technológia a inovácia v oblasti transplantácie umožňujú ľuďom žiť v dôsledku získania tohto daru života,“ povedal Grandas. "Je to naozaj zázrak."

Vedci sa tiež dozvedeli viac o prenose koronavírusu a začali prijímať orgány od darcov pozitívnych na COVID-19.

Súhrn údajov zo siete pre odber a transplantáciu orgánov ukazuje, že darcovia s vyliečeným ochorením COVID-19 a pozitívnym testom 21 až 90 dní po nástupe choroby pravdepodobne neprenášajú infekciu. OPTN sa domnieva, že darcovia s anamnézou mierneho COVID-19 medzi 10 až 21 dňami po nástupe ochorenia pravdepodobne neprenesú COVID-19 na príjemcov bez pľúc.

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb doteraz nahlásili príjemcom pľúc iba tri prípady COVID-19 odvodeného od darcov. Nevyskytli sa však žiadne prípady prenosu COVID-19 na príjemcov bez pľúc.

"Súčasné okolnosti sú také, že COVID nemusí nevyhnutne odrádzať od transplantácie mimo príjemcu pľúc," povedal Sellers. "COVID-pozitívny darca už nie je vnímaný ako riskantný ako na úplnom začiatku."

Hoci usmernenia OPTN rozšírili oprávnenosť darcov, Seller uviedol, že dary od pacientov pozitívnych na COVID-19 tvorili len asi 1 % všetkých transplantácií v roku 2021.

Odborníci tvrdia, že transplantácie boli tiež poháňané úzkou spoluprácou medzi tými, ktorí sa podieľali na procese transplantácie počas pandémie. Organizácie na odber orgánov zdvojnásobili svoje úsilie, aby sa dostali do zdravotníckych zariadení, a konkurenčné nemocnice spolupracovali pri získavaní orgánov.

Na začiatku pandémie sa personál transplantačných centier obával ísť do iných nemocníc alebo prijímať orgány od vonkajších zotavovacích tímov, povedala Dr. Julie Heimbach, riaditeľka transplantačného centra Mayo Clinic v Rochestri, Minnesota.

To sa však zmenilo, pretože nedostatok zdrojov si vyžadoval pomoc zvonku.

„Vždy sme spolupracovali, ale logistika nás v týchto časoch prinútila viac spolupracovať,“ povedala. "Počas pandémie sme naďalej uprednostňovali prístup k transplantáciám... a snažíme sa pracovať s tým, ako najlepšie sa to dá urobiť."

Organizácie na odber orgánov tvrdia, že rodiny boli počas pandémie ochotnejšie darovať orgány svojich blízkych.

Mapa USA COVID-19: Sledovanie prípadov a úmrtí

Viac: Aké zlé je byť na JIS s COVID? Oveľa biednejšie, ako si ľudia uvedomujú, hovoria odborníci

Viac ako 13 800 ľudí sa v roku 2021 stalo zosnulými darcami orgánov, informoval UNOS , čo je viac ako 10 % nárast oproti roku 2020. V máji týždenný celkový počet zosnulých darcov prvýkrát prekročil 300.

Z 57 organizácií odoberajúcich orgány UNOS zistil, že 49 zaznamenalo nárast darcovstva v porovnaní s ich celkovým počtom v roku 2020. Štyridsaťpäť OPO vytvorilo historické rekordy pre darcov získaných za jeden rok.

"Na svete máme veľa prijímateľov, ale nie dosť darcov," povedal Harris. "Tieto rodiny sú také veľkorysé, že v horších časoch svojho života môžu myslieť na niekoho iného."

Organizácie na odber orgánov a transplantačné centrá tvrdia, že sú hrdé na prácu vykonanú v roku 2021, ale tešia sa na nové záznamy o transplantáciách v roku 2022. Podľa údajov OPTN je v USA na čakacej listine na transplantáciu orgánov zachraňujúcich život viac ako 100 000 ľudí. a každý deň sa do zoznamu pridá v priemere takmer 200 ľudí.

„COVID priniesol niekoľko výziev a mám pocit, že sme túto výzvu splnili,“ povedal Grandas. "Budeme ďalej tlačiť a neprestaneme, kým nedostaneme transplantovať každého človeka na tomto zozname."

Sledujte Adriannu Rodriguez na Twitteri: @AdriannaUSAT.

Pokrytie zdravia a bezpečnosti pacienta v USA TODAY je čiastočne možné vďaka grantu Masimo Foundation for Ethics, Innovation and Competition in Healthcare.

EnglishIndonesianKoreanJapaneseRussianChinese (Simplified)